SVETSKI DAN BORBE PROTIV HIPERTENZIJE - Opšta bolnica Đorđe Joanović Zrenjanin

četvrtak 17 maj 2018
SVETSKI DAN BORBE PROTIV HIPERTENZIJE
Povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv hipertenzije – 17. maja, načelnica Internog odeljenja dala je odgovore na najčešće nedoumice o ovoj bolesti, kako bismo skrenuli pažnju i informisali građane o značaju otkrivanja bolesti na vreme.
Zašto se ceo svet bori protiv hipertenzije?
Povišen krvni pritisak (hipertenzija) je bolest sama za sebe ali je i jedan od najčešćih zdravstvenih problema današnjice i veliki faktor rizika za pojavu brojnih bolesti, među kojima su kardiovaskularne bolesti, infarkt miokarda, srčana slabosti, nastanak šloga i periferne vaskularne bolesti.
Širom sveta je zabeležen porast broja osoba s hipertenzijom i predviđa se da će do 2025. godine taj broj iznositi neverovatnih 1,56 milijardi obolelih.
Srbija se nalazi u grupi zemalja sa visokom učestalošću hipertenzije među odraslim stanovništvom. Skoro 50% odrasle populacije ima hipertenziju, a samo 50% od obolelih znaju da je imaju,a od onih koji znaju da je imaju tek 50% se leči. >>
Bojan Vukov u četvrtak 17 maj 2018 - 05:29:39